Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha bývalé hospodářky G Hlučín p. Kristiny Teskové

Při gratulaci bývalému řediteli Gymnázia Hlučín . Jaromíru Volkovi k jeho 90. jubileu jsem se setkal mj. také s mou bývalou hospodářkou pí. Kristinou Teskovou, která mi věnovala čerstvě vydanou knihou "Bez hořkosti" (Příběh jedné rodiny z Hlučínska). Ze zájmem jsem si ji jedním dechem přečetl a dověděl se o událostech, které se staly koncem druhé světové války a těsně po válce. Autorce tehdy bylo teprve 6 let a jejívzpomínky velice kusé, zato pro její maminku to byla doba velice dramatická a značně ovlivnila další život celé její rodiny. Maminčiny vzpomínky na tuto těžkou dobu zaznamenala v této knize.

V IX. kapitole "Pád  amerického bombardéru" jsem se dověděl podrobnosti o dramatické události ze 22.8.1944, o které jsem už slyšel něco od svého profesora chemie z gymnázia, prof. Karla Halfara, který coby 12 leté chlapec ve svém rodišti - Mokrých Lazcích - byl rovněž očitým svědkem sestřelením amerického letadla.

A tak jsme se rozhodli ještě s mým spolužákem, MUDr. Vladimírem Nováčkem, že našeho pana profesora  doprovodíme při pátrací výpravě nazvané "Po dětských stopách prof. Karla Halfara" a podíváme se po téměř 70 letech na místa, o nichž se zmiňují nezávisle na sobě bývalí zaměstnanci hlučínského gymnázia (prof. K. Halfar byl jeho profesorem chemie a biologie v 50. tých letech 20. stol., pí. Kristina Tesková, roz. Sonnková, byla hospodářkou gymnázia  v 80. a poč. 90. let min. stol.)

O tom, jak jsme našli místo, kde dopadli američtí parašutisté po sestřelení jejich bombardéru Liberator B - 24 (prof. K. Halfar pojem sestřelení neguje, jelikož viděl, jak mu hořely dva motory ze čtyř a pilot se marně pokoušel s ním nouzově přistát), pojednává fotoreportáž z naší výpravy, která se uskutečnila 18.10.2013 v lesích kolem Jakubčovic a Raduně.

 

Náhledy fotografií ze složky O mém profesoru chemie