Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel autor znělky Gymnázia Hlučín Ilja Hurník

Rodina, přátelé i studenti se 17. 9. 2013 na pražském Vyšehradě v chrámu sv. Petra a Pavla naposledy rozloučili s Iljou Hurníkem. Skladatel, klavírní virtuos a spisovatel zemřel sedmého září ve věku devadesáti let. "Hurník byl svým způsobem celebritou. Byl to člověk velmi známý, který přispěl krásnými věcmi do pokladnice české kultury a který v této kultuře zůstává," říká Peter Veber, vedoucí redakce vážné hudby ČRo 3 - Vltava.
Mezi nejbližšími byli přítomni i tři synové skladatele Petra Ebena, Hurníkovi synovci. Moderátor a herec Marek Eben četl z listu apoštola Pavla. Kanovník Opatrný při mši několikrát připomněl televizní pořad Na plovárně, v němž Eben natočil s Hurníkem rozhovor.

Jako spisovatel se Ilja Hurník proslavil především knihami povídek, například Trubači z Jericha nebo Kapitolské husy, a psychologickými sondami skrytými do příběhů ze světa hudby. Vydal také memoáry Dětství ve Slezsku. Zde mj. vzpomíná na první klavírní hodiny, na které dojížděl vlakem ze Svinova do Děhylova a odtud pěšky do Hlučína.